sage

7 Aralık 2011 tarihinde, Mühendislik Fakültesi'nde düzenlenen ve Informascope Firması Uzmanı Pınar Çakır'ın verdiği seminere, öğretim elemanları ve kütüphaneciler katıldı.

Pınar Çakır, Elsevier'in 450 yıllık tarihi ile dünyanın en eski bilimsel yayınevi olduğunu dile getirerek, "Arşivleri, 1823'e dayanan makale içeriğini, geliştirdiği çeşitli çözümler aracılığı ile araştırmacıların kullanımına sunar. Scieverse, Elsevier tarafından geliştirilmiş olup, ScienceDirect ve Scopus veri tabanlarını, Hub arama motorunu ve Applications uygulama başlıklarını içermektedir.

Platform içerisindeki özelliklerin tamamının kullanılabilmesi için "register" seçeneği ile kayıt olunduktan sonra "login" seçeneği ile kişisel hesapların kullanılması gerekmektedir. Aynı hesap ile adı geçen dört alanda da çalışılabilmektedir. Register ücretsizdir.

ScienceDirect bilimsel, teknik ve medikal 24 bilgi alanındaki tam metin içeriğinin yaklaşık %25'ine sahiptir. Bu içerik elektronik kitaplar, elektronik dergiler ve elektronik ansiklopedilerden sağlanır.  Kaynak taraması sonucunda çıkan ekranda görülen anahtarın yeşil renkli olması, kurumun bu kaynağa tam metin erişim hakkı olduğunu ifade ederken, gri renkli olması sadece makale özü içeriğini ifade etmektedir. Kişisel hesapların kullanıldığı durumlarda kaynaklar için yeni sayı ve baskı alarmları kurulması mümkündür. 

Makale aramalarının ileri arama seçenekleri kullanılarak gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Bu sayede aranan bilgiye daha çabuk ulaşılabilir. Makalelerin yer aldığı sayfalar üzerinde ilgili diğer makaleleri görmek, makalenin aldığı atıflara ve makale içerisinde geçen teknik terimlerle ilgili sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Hub, WEB'te yer alan tüm bilimsel yayın havuzunda arama yapmayı sağlayan bir arama motorudur. Arama sonuçları anahtar kelime ile olan ilgisine ya da yayın tarihine göre sıralanabilir ve kolaylıkla filtrelenebilir. 

"Applications" başlığı altında yer alan uygulamalar, aranan bilgiye daha hızlı ulaşılmasını ve sonuçların farklı açılardan değerlendirilebilmesini sağlayan yardımcı özelliklerdir. Hub gibi, uygulamalar da ScienceDirect kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulmaktadır. Uygulamaların indirilip kullanılabilmesinin tek koşulu, kullanıcıların kişisel hesaplarını kullanmalarıdır" diye konuştu.


  • Veri Tabanına Uzaktan Erişim
  • Kitap İstek Hazırlama Formu
  • Kataloglar
  • Ücretsiz Tarama Hizmeti
  • Akıllı Sistem(RFID)
  • Kitap Yıkama Hizmeti
  • Akademik Arama Motorları
  • Cep Kütüphanem
  • Kütüphanelerarası Ödünç Verme Hizmeti
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik